پرسش و پاسخ ال.اس.اف (LSF)

پاسخ: به وسیله این روش می‌توان ساختمان‌هایی را به صورت طبقات محدود (معمولاً تا ۵ طبقه) را اجرا کرد.

پاسخ : وزن سازه به نوع کاربری – ارتفاع دیوار – نوع سقف و یا تعداد اتاق یا ابعاد سالن بستگی دارد اما بطور معمول در حدود ۲۵ تا ۳۵ کیلوگرم بر متر مربع می باشد که معمولا بصورت نسبی ۳۰ کیلوگرم بر متر مربع در نظر گرفته می شود.

پاسخ:حروف اختصاری LSF از کلمات Light Steel Frame فریم به معنای قاب های سبک فولادی سرد نورد شده است.

پاسخ : ساختمان هایی که به روش LSF ساخته می شوند در واقع از مجموعه ای از دیوارها ، سقف و کف تشکیل می شوند که شاکله اصلی آنها پروفیل های فولادی سرد نورد شده است .

پاسخ : روش تولید این قطعات و احداث چنین ساختمانهایی به این صورت است که ورقه های فولادی ابتدا در کارخانه و توسط دستگاه به ابعاد ، اندازه ها و اشکال معین شکل دهی شده و به هم متصل می شوند. پنل هایی که به این شکل تولید می شوند به محل احداث ساختمان منتقل شده و بر اساس نقشه های از قبل طراحی شده و بر روی فونداسیون متناسب با این نوع از سازه بر یکدیگر سوار می شوند. اسکلت شکل گرفته توسط ورقه های OSB ، گچ برگ ، سمنت برد و یا سایر مصالح پوششی نظیر سنگ برای نمای بیرونی و یا سرامیک برای کف سازی ، پوشانده شده و سایر مراحل احداث و تکمیل بنا طی می شود.

پاسخ : سیستم سازه های فولادی سبک (LSF) یک سیستم سازه ای پیشرفته است که در انواع ساخت و سازها مانند ویلاها، خانه های ویلایی تک خانوار و چندخانوار ، ساختمانهای مسکونی، اداری و صنعتی یک، دو و سه طبقه، هتل ها و هتل آپارتمان ها، ساختمان های مدارس و دانشگاهی، رستورانها و …. دارای کاربرد می باشد. سیستم سازه های فولادی سبک(LSF) یکی از مناسبترین سیستم های ساختمانی است که امروزه در جهان مورداستفاده قرار می گیرد.

پاسخ : اصلی ترین عامل در سازه ای فولادی سبک، مقاطع فولادی جدار نازک می باشد. مقاطع فولادی جدار نازک، مقاطع فلزی سرد نورد شده ای می باشند که با استفاده از ورقهای فولادی نازک و با استفاده از روشRoll Forming شکل دهی می شوند. داشتن ضخامت یکنواخت در عرض مقاطع و استفاده از روش Roll Forming برای ساخت آنهاست که باعث می گردد، تولید در حجم بسیار بالا و با کیفیت مناسب و یکنواخت انجام گیرد. مقاطع فولادی جدار نازک ، سبک بوده و به راحتی قابل حمل می باشد.بخش های مختلف ساختمان را به راحتی می توان با این مقاطع مونتاژ نمود. این عوامل باعث می گردد که عملیات ساخت با این سیستم بسیار سریع باشد.

پاسخ :عمده ترین دلیلی که ساختمانهای LSF به شدت با استقبال جهانی مواجه شده است ، استحکام این نوع از ساختمان و مقاومتی است که در برابر زلزله از خود نشان می دهد. این ساختمان ها به دلیل یکپارچگی اجزای تشکیل دهنده و سبکی وزن ، مناسبترین رفتار را در برابر نیروهای وارده ناشی از زلزله از خود نشان می دهند.

پاسخ : امکان بکار گیری محصولات دارای استاندارد در مرحله تأمین مصالح با حداقل پرت و امکان بهینه سازی اجزای مختلف ساختمان برای صرفه جویی در مصرف انرژی و اصلاح الگوی مصرف. -مقاومت بالا در برابر زلزله به لحاظ شکل پذیری خوب و سبکی فوق العاده در کنار استحکام بالا. -کاهش نیاز به نیروهای ماهر حرفه ای و امکان جذب خیل عظیم بیکاران تحصیل کرده و بومی در بخش نصب این نوع ساختمان ها که با هزینه کمتر کیفیت بیشتر را برای ساختمان به ارمغان می آورند. -کاهش رکود سرمایه در طول دوره ساخت، در کنار افزایش کیفیت و کمیت ساخت و ساز. -کاهش مصرف انرژی در کلیه مراحل تولید مصالح ساختمانی،حمل مصالح ، بهره برداری و جمع آوری ساختمان. -نیازکم این روش به صنعت سیمان که یک صنعت آلاینده بوده و این نوع ساختمان را دوستدار محیط زیست معرفی می کند. – کاهش مصرف فولاد در ساختمان که به تدریج حکم فلزی با ارزش را پیدا خواهد کرده و دفن بدون ملاحظه آن در ساختمان های موجود هیچگونه توجیهی ندارد.

پاسخ : مقایسه مصرف فولاد در یک پلان مشابه ( ۲ واحد در ۳ طبقه جمعا ۶ واحد ) برای ساخت یک ساختمان ۳- ۵طبقه با ۱۰۰ مترمربع زیر بنا واریانت های زیر بررسی شد:

واریانت اول: اسکلت بتنی با سیستم قاب خمشی ساده و سقف مشابه تیرچه بلوک : مصرف کل سیمان: ۵/۲۰ تن – مصرف کل فولاد: ۴ تن;

واریانت دوم: اسکلت فلزی با سیستم مفصلی و سقف کامپوزیت: مصرف کل سیمان: ۵/۱۱ تن – مصرف کل فولاد: ۸/۵ تن;

واریانت سوم: احداث سازه فلزی یکپارچه سبک (LSF) : مصرف کل سیمان: ۲/۵ تن – مصرف کل فولاد: ۸/۲ تن;

پاسخ : دوستدار محیط زیست به دلیل نیاز کم این روش به صنعت سیمان و قابلیت استفاده مجدد کاهش نیاز به نیروهای ماهر حرفه ای در تولید این سازه ها یه کمک سیستم های CAD/CAM کیفیت بیشتر با هزینه کمتر و سهولت اجرا این نوع ساختمان ها در مکان های با دسترسی دشوار زمان کوتاه اجرا که خواب سرمایه در طول دوره ساخت را کاهش می دهد امکان تولید انبوه با رعایت استانداردهای فنی کاهش مصرف فولاد که حکم فلزی با ارزشی را در آینده پیدا خواهد کرد که دفن بدون ملاحظه آن در ساختمان های سنتی هیچگونه توجیهی ندارد.

پاسخ : مشخصات مکانیکی برتر در مقایسه با پروفیل های گرم نورد; -حداقل پرت مصالح به کار گرفته شده درحین ساخت به دلیل طراحی بهینه صنعتی; -نوع فولاد مصرفی در سازه های L.S.F ; -مقاومت بالا در برابر زلزله به لحاظ شکل پذیری خوب و سبکی فوق العاده در کنار استحکام بالا; -طراحی و ساخت به کمک سیستم های CAD / CAM و افزایش قابلیت های مکانیکی مقاطع بار بر ; -جایگزینی المان های سازه ای ضعیف زیاد به جای المان های قوی کم; -امکان بالفعل ساخت و ساز خشک در سیستم های L.S.F

پاسخ :  نیاز سالانه مسکن حدود ۱,۵ میلیون واحد مسکونی می باشد.; -توان تولید سالانه محدود به ۶۰۰-۴۰۰ هزار دستگاه میباشد; -کمبود سیمان، فولاد، نیروی انسانی ماهر; -خطر وقوع زلزله های مرگبار در فلات ایران; -گران شدن شدید مصالح سنتی و دستمزد ; -طولانی بودن زمان ساخت و خواب سرمایه; -کیفیت پایین ساختمانهای سنتی ; -گران شدن حامل های انرژی.

سوال ۱۴ :مزایا و ویژگی های ساختمان های LSF کدامند؟

پاسخ :فلسفه مهندسی در این نوع از ساختمان این است که المانهای ضعیف ولی متعدد را جایگزین المانهای قوی ولی کم تعداد کرده اند به همین دلیل در زمان وقوع زلزله حتی اگر بخشی از ساختمان دچار آسیب بشود سایر قسمتها نقص آن را جبران می کنند . ساختمانهای LSF بسیار سبک اند ، برای مقایسه ، وزن ساختمان های LSF یک ششم ساختمانهای بتنی و یک پنجم تا یک چهارم ساختمانهای فلزی است و از آنجایی که یک ساختمان هرچقدر سبکتر باشد نیروی کمتری را نیز جذب می کند بنابراین در زمان وقوع زلزله کمترین آسیب را می بیند. اکنون به کمک تکنولوژی کدکم این امکان فراهم آمده است که ساختمانهای LSF را در شرایط حدی و به صورت شکل پذیر و به همان شکلی که طراحی کرده ایم بسازیم. همچنین به کمک تولید مکانیزه مبتنی بر طراحی مهندسی ، نقش نیروی انسانی و خطاهای احتمالی در اندازه گیری و نصب به حداقل می رسد. به این ترتیب ساختمانی بنا می شود که عملکرد بهتری دارد.

پاسخ : دلیل دیگری که ساختمانهای LSF با استقبال مواجه شده است بالا بودن سرعت ساخت این نوع از ساختمان است. روش کدکم باعث شده سرعت ساخت المانهای سازه ای در این نوع از سازه افزایش یابد، از سوی دیگر سبکی این نوع از ساختمان باعث می شود با صرف مواد و انرژی و نیروی انسانی بسیار کمتر و در زمانی بسیار کوتاه ترامکان جابه جایی ، مونتاژ و نصب فراهم آید.

پاسخ : صرفه جویی در مصرف مواد و انرژی دیگر مزیت ساختمان سازی به روش LSF است. حجم کم و سبک بودن باعث می شود میزان و حجم کمتری از مواد و متریال برای ساخت مورد نیاز باشد و این به معنای صرف انرژی کمتر برای تولید مواد است. سبکی موجب می شود انرژی مورد نیاز برای حمل ونقل به نحو قابل توجهی کاهش پیدا کند. در زمان ساخت و اجرای ساختمان نیز انرژی کمتری برای جابه جایی و نصب قطعات و مصالح مورد نیاز است. همچنین پس از ساخت و در زمان بهره برداری ، به دلیل قابلیتهای مناسب این سیستم برای تطبیق با مصالح ، قطعات و روش های عایق بندی ساختمان ، امکان به حداقل رساندن تبادل حرارت میان محیط داخل و بیرونی ساختمان و در نتیجه سیوینگ انرژی فراهم می شود.

پاسخ :این ساختمانها در زمان ساخت ، حداقل پرت مصالح و انرژی را دارند و در زمان بهره برداری نیز کمترین انرژی را هدر می دهند. علاوه بر این بسیاری از مواد و مصالحی که در این نوع از ساختمان به کار می رود، در پایان عمر ساختمان قابل بازگشت به طبیعت و یا قابل بازیافت است . ساختمان های LSF در دنیا به عنوان ساختمان های دوستار محیط زیست معروفند.

پاسخ : LSF بی تردید روز به روز جایگاه مناسبتری را در بازار ساخت و ساز کسب خواهد کرد چرا که این نوع از ساختمان در مقایسه با سایر روشهای استاندارد ، از قیمت تمام شده بسیار مناسبتری برخوردار است. در مجموع با توجه به شرایط نوین شکل گرفته در جهان و با لحاظ کلیه ملاحظات زیست محیطی ، توجیهات اقتصادی ، شرایط گوناگون و متنوع اقلیمی ، مسأله انرژِی ،نیروی انسانی مورد نیاز برای اجرای پروژه های ساختمانی و بالاخره موضوع بهره برداری از ساختمان ، روش LSF به عنوان یکی از مناسب ترین روشهای ساختمان سازی در شرایط فعلی جهان شناخته می شود . این فاکتورها رقابت پذیری این سیستم ساختمانی را با سایر سیستم های ساختمانی به وضوح نشان می دهد به نحوی که میزان استقبال از این روش ، با رشدی نزدیک به صد در صد ، در صدر روش های گوناگون ساخت و ساز در جهان قرار دارد.

پاسخ :  برای اطمینان از کیفیت مواد نیز با کنترل کیفی مستمر در آزمایشگاه های معتبر ، کیفیت آنها تحت نظارت و کنترل قرار می گیرد. در کارخانه پس از اتمام تولید توسط دستگاه ، برای حصول اطمینان بیشتر با استفاده از ابزارهای دقیق نیز ، ابعاد ، اندازه ها و کیفیت محصول نهایی مورد بازبینی و نظارت قرار گرفته و از رعایت استانداردها ، اطمینان حاصل می شود.

پاسخ :  در روش کانادایی پروفیل ها بصورت استاد و رانر خام تولید شده و کلیه برش کاری – سوراخکاری و منتاژ توسط شخص و در محیط کارگاه انجام می پذیرد و به همین دلیل دارای خطای شخصی بسیار است. دومین عیب این روش گونیا نشدن پنل ها و عدم قرارگیری باد بندهای ضربدری در کشش می باشد. عیب بعدی این روش برامدگی پیچ در روی سازه می باشد که باعث عدم کیفیت در پوشش های گچی و نما خواهد شد  اما در روش فریم کد یا نیوزلندی تولید پروفیل ها – برشکاری و حتی سوراخکاری محل پیچ در کارخانه و با دقت CNC انجام می پذیرد و تمامی پنل ها شماره گذاری میگردد. بادبندها بصورت کام و زبانه می باشد و تو در تو بصورت هشتی کار می شود و محل سوراخکاری پیچ جهت استقامت بیشتر بال و همچنین عدم برامدگی پیچ گود می شود. می توان گفت با تکنولوژی بالای این روش روش کانادایی دیگر منسوخ شده است و کمتر مورد استقاده قرار می گیرد.

 پاسخ : بصورت استاندارد بهترین نمای توصیه شده ورق های سیمانی الیاف دار یا فایبر سمنت می باشد چرا که با دارابودن ویژگی های قابل قبول نما شامل جذب آب پایین ,فراوری شده در کوره بخار یا اتوکلا و همچنین سطح پرداخت شده و کیفیت تولید بالا بدلیل تولید صنعتی و همچنین وزن پایین تر نسبت به سنگ و مصالح سنتی و هم اینکه قابلیت اجرا بصورت خشک و بدون ملات با استفاده از اتصالات پیچی می باشد. اما در هر صورت محدودیت جهت اجرای نمای سنگ , اجر , پلاستر سیمانی , واش بتن , جی اف ار سی  و … وجود ندارد و صرفا باید دیتیل اجرای و اتصال آن به سازه ال اس اف را رعایت کرد.

 

  چند  دروغ بزرگ در مورد تفاوت سازه LSF  کانادایی و نیوزلندی

۱- ضخامت ورق در سیستم نیوزلندی از ۰٫۷ میلیمتر تا ۰٫۹ میلیمتر می باشد ولی در سیستم کانادایی
از ۱میلیمتر تا ۳ میلیمتر (بستگی به محاسبات و نقشه معماری )می باشد.

پاسخ : خیر – در سیستم نیوزلندی بر اساس نوع دستگاه تا ورق ۲ میل قابلیت فرمدهی را داراست. (دستگاه F300 تا ۱٫۵ میل و دستگاه F350 تا ۲ میل) و ضخامت بیش از ۲ میل در سیستم CFS جای میگیرد. در سیستم نیوزلندی بدلیل خم لبه ها در رانر و ناچ شدن اتصالات مقاطع بهینه تر می باشد و در سیستم کانادایی بدلیل عدم دقیت تولید آور دیزاین تر طراحی می شود.

۲-محاسبات در سیستم نیوزلندی توسط نرم افزار فریم کد(framecad) می باشد و دستگاه،محاسبات
را انجام میدهد و در ایران هیچ مهندس چکری نمیتواند آن را چک کند و آنالیز آن را مشاهده کند و
دقیق نمی باشد.ولی در سیستم کانادایی محاسبات پس از اینکه توسط نرم افزارهای مخصوص cfs
صورت گرفت در نرم افزار sap آنالیز شده و چک می شود و مهندسان چکر چون با نرم افزار sap
آشنایی کامل دارند می توانند آن را بررسی و چک کنند.

خیر – نرم افزار فریم کد نرم افزار محاسباتی نیست و صرفا جهت مدل سازی و تهیه فایل تولید از این نرم افزار استفاده می شود.نرم افزار تکمیلی این سیستم فریم کد پرو است که دقیق ترین و استاندارد ترین نرم افزار محاسبه LSF  است.

دقیقا بر عکس چیزی که بیان شد نرم افزار  SAP دارای نقص محاسباتی و مهندس است. به اطلاعیه شماره ۳ درج شده در سایت موسسه تخقیقات و توسعه سازه های قاب فلزی سبک در زیر ارجاع می دهیم.

+-+-+-+-+-+-+-+-+-+-+

به اطلاع کارفرمایان محترم و اعضای محترم سازمان نظام مهندسی می رساند

تمام محاسبات صورت گرفته با نرم افزار SAP2000 برای تمام پروژه های کشور که تا کنون انجام گرفته است دارای نقص مهندسی و محاسباتی بوده و غیرقابل استناد و مردود می باشند.

نرم افزار SAP2000 به دلایل متعددی برای طراحی سازه های LSF ناقص می باشد و سازه های سرد نورد که مورد نظر طراحی SAP2000 می باشند غیر از LSF می باشند. لازم به ذکر است LSF گرچه از نوع سازه های سرد نورد می باشد ولی نوعاً ماهیت متفاوتی با سازه های سرد نورد داشته و به طور کل طراحی متفاوتی دارد که نرم افزار SAP2000 به طور کل عاجز از تحلیل آن می باشد.

  1. نرم افزار SAP2000 قادر به طراحی اعضای مرکب نیست. یعنی إستاد های پشت به پشت و مقطع H در این نرم افزار قابل بیان نیست و رفتار سازه در شرایط مختلف بحرانی و کمانش ها و پیچش ها قابل برسی و تحلیل نمی باشند.
  2. نرم افزار SAP2000 قادر به طراحی اتصالات LSF نیست. بنابر این به هیچ روی و هیچ طریقی نمی توان رفتار سازه را در برابر نیروهای جانبی مدل سازی و تحلیل نمود.
  3.  نرم افزار SAP2000 قادر به طراحی و تمییز پنل های جداگانه LSF نمی باشد. بنابر این مدل طراحی شده با مدل واقعی سازه کاملاً متفاوت خواهد بود.

+-+-+-+-++-+-+-+-+-+-+